slideshow 1

70 lat V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

Kategoria:

Rok 2015 to rok jubileuszu 70 lat V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

W dniach 12-13 czerwca odbyły się uroczystości jubileuszowe. Zapraszamy naszych uczniów, absolwentów i wszystkich sympatyków Piątki obejrzenia zdjęć dokumentujących to wydarzenie w galerii Jubileusz 70-lecia V LO . Niebawem w naszej galerii pojawi się więcej fotografii z czerwcowych wydarzeń. Zapraszamy też do obejrzenia filmu "Przełom Wieków" znajdującego się na oficjalnym kanale YouTube VLO.

W dniu 12 czerwca 2015 obchody Jubileuszu rozpoczęły się Mszą św. w kościele oo. Cystersów, następnie odbyła się uroczystość nadania sali gimnastycznej V LO na ulicy Liczmańskiego imienia Janusza Sidło - naszego znakomitego absolwenta (matura 1952), jednego z najwybitniejszych lekkoatletów w konkurencji rzutu oszczepem. Obiekty sportowe Piątki w latach 2014-2015 przeszły remont generalny. Uroczystego odsłonięcia tablicy imienia Janusza Sidło dokonał Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wraz z Panią Ewą Sidło, żoną olimpijczyka. Rodzina Janusza Sidło przekazała na ręce Pani Dyrektor Elżbiety Piszczek oszczep Mistrza, którym ustanowił rekord świata przed olimpiadą w Melbourne.
Dalsza część obchodów 70-lecia V LO kontynuowana była w 100-letnim budynku szkoły. Podczas uroczystości w auli nie brakowało wzruszających momentów, a to m.in. za sprawą wspomnień kolejnej znakomitej  absolwentki - aktorki Pani Zofii Czerwińskiej. O oprawę uroczystości w szkolnej auli zadbał p. prof. Krzysztof Rześniowiecki.

Szymon Rać zakwalifikował się do II etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach

Kategoria:

Z przyjemnością zawiadamiamy, że Szymon Rać z klasy 2F został zakwalifikowany do II etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach. Warto odnotować fakt, że Szymon jest pierwszym uczestnikiem tej olimpiady w historii naszej szkoły. Tym mocniej trzymajmy kciuki za pomyślny start w zawodach okręgowych! 

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem

Kategoria:

Przypominamy o spotkaniu autorskim z naszym znakomitym absolwentem Jackiem Dehnelem dziś 26 listopada  w Bibliotece Oliwskiej o godz. 18:00 ul Opata.J.Rybińkiego 6


Wyróżnienie dla Jakuba Rogali

Jakub Rogala z klasy 1c otrzymał wyróżnienie na 11 Wojewódzkim Konkursie Poetyckim "W Pałacu Słów" za wiersz "Dość luźna interpretacja Psalmu dwudziestego piątego".

Więcej: http://www.palacmlo.internetdsl.pl/wyniki_konkursy_wpalacu2015.html

Dress Code

Powstaje nowa akcja edukacyjna dla dziewcząt: DressCode. Program ten ma na celu zachęcić dziewczyny do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
Inicjatorzy akcji przygotowali dla dziewcząt serię zadań, które pomogą postawić pierwsze kroki w programowaniu. Organizatorzy mają nadzieję, że dziewczyny nauczą się z budować własne aplikacje, które będą trafiać w ich gust i pokażą, jak bardzo przydatna jest umiejętność programowania. Ponadto do przekazania jest pewna pula nagród, które zostaną przyzane uczestniczkom za rozwiązywanie zadań.

Matury próbne

Podczas matur próbnych tj. 24.11 - 27 obowiązuje zmieniony plan lekcji.

Zajęcia dla klas pierwszych i drugich:
24.11 i 25.11 - odbywają się wg wyżej umieszczonego planu.
26.11 - zajęcia odbywają się normalnie, ale do godz. 13:30
27.11 - zajęcia do dyspozycji wychowawcy

Uczniowie klas trzecich w tych dniach piszą matury próbne.

Informatyka w radiokomunikacji

W najbliższą środę 25 listopada 2015 r. w godz. 15:30-18:00 w sali NE 235 w nowym budynku Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej odbędą się drugie w tym roku szkolnym i akademickim zajęcia ETA pt. "Radio programowalne, techniki programowania wysokopoziomowego, metodyka programowej obsługi urządzeń", które ponownie poprowadzi Koło Naukowe CELL.

Dziady część V

Kategoria:

Czwartkowy wieczór był niezwykły!
A to za sprawą inscenizacji "Dziadów" pod okiem p.prof. Bożeny Kudryckiej i w wykonaniu klasy 2f oraz 2e. Niedługo reportaż z wydarzenia pojawi się na kanale TVLO! Tymczasem zapraszamy na krótki opis tego co działo się w czwartkowy wieczór w V LO:

"Co się działo na opustoszałych korytarzach V LO w Oliwie w czwartkowy wieczór 19 listopada, kiedy za oknem zacinał deszcz, a wokół było „ciemno wszędzie, głucho wszędzie”?! Hipnotyzujące rytmy, które wydobyli z bębnów Kajetan Kundzicz, Szymon Barc i Adam Woszczyński ściągnęły okoliczne duchy na dziady. Zjawiły się licznie te jasne o uwodzicielskiej urodzie, ale też inne: niepokojąco piękne i mroczne, a pomiędzy nimi budzący grozę Upiór i inne dręczone od wieków postaci z Mickiewiczowskiego dramatu. W ich role wcielili się szaleni i romantyczni uczniowie klasy 2e i 2f : Michalina Rybsztat, Natalia Brzezińska, Marta Kropidłowska, Natalia Rutecka, Natalia Zawadzka, Szymon Rać, Agnieszka Sławińska, Ania Sobolewska, Lena Litwińska, Agata Grochowska, Rita Ostrowska, Agata Świtaj, Karolina Dłuska, Rafał Handzel, Oliwia Sokołowska, Klaudia Miłoszewska, Ania Wójcikowska, Agata Jaworska, Milena Lesiak, Ola Bujak, Weronika Wiśniewska, Marcin Dembski, Krzysiek Ciosek, Piotr Majewski, Michał Geppert, Martyna Ćwiejkowska i Konstancja Piksa. Duchy poskramiały Ola Bujak, Weronika Wiśniewska i Bożena Kudrycka, a fantastyczne widowisko próbowały uchwycić na ekranach aparatów Celina Przyklęk, Basia Grabowska, Paulina Gajewska i Kasia Stryczyńska. Wkrótce ukaże się relacja z tego wydarzenia i filmowy zapis inscenizacji "Dziadów".Dziękuję za fantastyczny wieczór
Bożena Kudrycka"


fot. Barbara Grabowska 2f

Spotkania autorskie z Jackiem Dehnelem

Kategoria:

W tym roku na półkach księgarskich można znaleźć aż pięć nowości wydawniczych autorstwa naszego znakomitego absolwenta - Jacka Dehnela. 

Premierę miały już "Tajemnica domu Helclów" (wydana pod pseudonimem razem z Piotrem Tarczyńskim), „Dziennik roku chrystusowego”, "Nowy Tajny Detektyw” - książka, będąca zbiorem  przedruków z czasopisma z lat 30., opatrzonych autorskimi komentarzami, a także Projekt Tajny Detektyw wydany z płytą, na której znajdują się piosenki napisane z Basią Klicką. Ponadto latem tego roku ukazała się powieść Henry'ego Jamesa "Dokręcanie śruby" w tłumaczeniu Jacka Dehnela, a 2 grudnia trafi do rąk czytelników „Proteusz. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie". Tematów do rozmowy z pewnością nie zabraknie. Z autorem można spotkać się: 

25. XI. o godz.17.00 w SOPOCIE, ul. Obrońców Westerplatte 16, 

26. XI. o godz. 18.00 w GDAŃSKU OLIWIE, Biblioteka Oliwska, ul. Opata J. Rybińskiego 6, 

28. XI. o godz.16:00 w GDAŃSKU, Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, 

29. XI. o godz.15:00 w GDAŃSKU WRZESZCZU, Biblioteka pod Kotem i Myszą, ul. Lelewela.

Zapraszamy serdecznie!

Rozgrywki FUTSAL 2015

Kategoria:

Zakończyły się rozgrywki piłki nożnej halowej w ramach Mistrzostw Gdańska Szkół Ponadgimnazjalnych 2015.

Rywalizacja była niezwykle mocna i zacięta. Poziom był bardzo wyrówany o czym świadczą wyniki poszczególnych meczy i fakt, że o ostatecznym wynikach poszczególnych meczy decydowały karne. Tak również było w przypadku Drużyny V LO. Choć w tym roku nie udało się stanąć na najwyższym podium, to postawa, zaangażowanie i poświęcenie naszej Drużyny zasługuje na podziw i uznanie.
Nasza Reprezentacja w składzie: Mateusz Gołaszewski 3A, Dominik Gałecki 3D (Kapitan), Kamil Kapitański 3D, Przemysław Kudełka 3D, Kamil Gołojuch 3D, Jakub Mosakowski 3D, Artur Piastowski 3C, Antoni Kaliszan 3C, Witold Pozorski 3C, Jakub Kozak 3B, Błażej Byczkowski 2B, Damian Marek 2D, Mateusz Buchajewicz 2B, Tymoteusz Nowak 2B, awansowała do 1/4 finału mistrzostw.

Wszytkim Zawodnikom dziękujemy za godne reprezentowanie V LO podczas rozgrywek piłki nożnej 6-osobowej i piłki nożnej halowej FUTSAL. Szczególne podziękowania kieruję do tegorcznych maturzystów, którzy po raz ostatni reprezentowali V LO podczas rozgrywek międzyszkolnych w piłce nożnej.
W imieniu zespołu nauczycieli wychowania fizycznego dziękuję, za Wasze zaangażowanie i za to, że mogliśmy na Was liczyć. W najbliższych tygodniach trzymamy kciuki za reprezentacje piłki ręcznej, koszykówki i piłki siatkowej.

Aneta Lechman

Sonda Jesienna TVLO :)

Nasza jesienna sonda ;)

VII Trójmiejski Konkurs Języka Niemieckiego 2015/2016

Kategoria:

Konkurs jest organizowany przez Gdańskie Liceum Autonomiczne  i III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Składa się z dwóch etapów:
a) I etap - odbędzie się 10 grudnia 2015 r.
b) II etap - odbędzie się 10 marca 2016 r.
Zadania konkursowe będą sprawdzały wiedzę językową i krajoznawczą. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Serdecznie zapraszamy uczniów do uczestnictwa w konkursie. Zgłoszenia udziału przyjmują nauczyciele języka niemieckiego  do dnia: 23.11.2015r.

Enigma pokonana

Z wielką przyjemnością zdeszyfrowałem przekazaną mi informację, że uczniowie klasy 1b w konkursie ogólnopolskim Internetowa gra kryptograficzna zdobyli:

  • I miejsce (poziom wprowadzający) - zespół w składzie: Mateusz Molga, Maria Stachura, Krzysztof Walentukiewicz;
  • II miejsce (poziom wprowadzający) - zespół w składzie: Grzegorz Wąs, Szymon Arabas, Małgorzata Kucharska;
  • III miejsce (poziom rozszerzony) - zespół w składzie: Oskar Michalak, Aleksy Gałkowski, Paulina Blok.

Wielkie gratulacje!!!                            Qvhgvn a Dzh wfnmb - Qzilhozd Wiavawalm

Konkurs: Diversity

Kategoria:

Rozpoczął się konkurs Diversity organizowanym po raz 15-ty przez firmę Motorola Solutions - http://www.diversity.pl/pl/aktualnosci/item/121-start-xv.

Po raz piąty od 2011 roku będzie do zaprojektowania robota oraz algorytmu walki w kategorii Mini-Sumo.