slideshow 1

A morze? News

Taką inicjatywę trzeba promować!

Nasi uczniowie redaktorami, ilustratorami i mózgiem operacyjnym A morza? News

Najnowszy numer już w bibliotece - czeka na czytelników. Zaglądajcie, zanim nakład wyczerpie się!

Wagary klasy 1c w dniu 21 marca. Wagary kontrolowane, ma się rozumieć ;)

Kategoria:

We wtorek Pierwszego Dnia Wiosny, klasa 1c wraz ze swoim wychowawcą, uciekła ze szkoły i to za zgodą Dyrekcji ;) Oczywiście były to wagary kontrolowane :)  A to za sprawą organizatorów Dnia Otwartego Politechniki Gdańskiej, którzy właśnie w tym dniu, 21 marca, przygotowali atrakcje dla potencjalnych uciekinierów szkół ponadgimnazjalnych. 
Klasa 1c, matematyczno-fizyczna, wyruszła głównie na Wydział Zarządzania i Ekonomii, gdzie uczestniczyli w zajęciach ze statystki. Nie jest to najłatwieszy przedmiot, ale atmosfera uczelni, godzinka w sali z jednym z wykładowców, który poświęcił czas tylko dla nich, dała możliwość naszym licealistom poczucia się, choć przez chwilę, studentem Politechniki Gdańskiej. Po statystyce uczniowie  1c udali się na te części Politechniki, które były w kręgu ich zainteresowań. Były to: przygotowane wykłady na wydziale ZiE, punkty informacyjne czy atrakcje na innych wydziałach Politechniki Gdańskiej. Ponadto garstka śmiałków klasy 1c wzięła udział w grze "Cashflaw". Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że było fajnie, ale za krótko. No cóż wszystko co ciekawe zbyt szybko się kończy. Wnioski - należy powtórzyć wypad tylko na tą grę. Wychowawca już podjął rozmowy z organizatorami. Pytanie tylko, czy znów dostaniemy zgodę na ucieczkę kontrolowaną jeszcze w tym roku ?  :)

Reprezentacja w Piłce Siatkowej Dziewcząt na IV miejscu w Mistrzostwach Gdańska w roku szk. 2016/17

Kategoria:

Z wielką przyjemnością informujemy, że reprezentacja V LO w piłce siatkowej dziewcząt powtórzyła ubiegłoroczne osiągnięcie zajmując  IV miejsce w Mistrzostwach Gdańska Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej.

W roku szkolnym 2016/2017 do rozgrywek przystąpiło 20 zespołów. Po kilkuetapowych zmaganiach dzięki wspaniałej walce oraz ogromnemu zaangażowaniu dziewczęta znalazły się w gronie czterech najlepszych zespołów w Gdańsku. Do brązowego medalu było bardzo blisko, ale nie poddajemy się  i w przyszłym roku szkolnym będziemy walczyć o upragnione miejsce na podium.
Skład reprezentacji: Kornelia Kłopecka 2c(kapitan), Magalena Pęda 2a, Justyna Dąbrowska 2d, Jagoda Reginis 2d, Agnieszka Alszko 2e, Zofia Nawrot 2e, Adrianna Skrzypek 2e, Wiktoria Groth 1d.
Za pomoc dziękujemy również tegorocznym maturzystkom Magdalenie Fiedorczuk 3d oraz Agnieszce Sławińskiej 3e.

Bardzo dziękuję dziewczętom z reprezentacji za zaangażowanie, niezapomnianą walkę w każdym meczu tegorocznych rozgrywek oraz za niepowtarzalną atmosferę w zespole

z siatkarskim pozdrowieniem,

Dominika Zielińska

Zdolni z Pomorza - spotkania akademickie i opieka mentorska

W ramach programu "Zdolni z Pomorza" realizowany jest projekt kółka olimpijskiego dla wybitnie uzdolnionych licealistów, przygotowujących się do startu w olimpiadach przedmiotowych. Zajęcia prowadzone są przez cenionych naukowców, specjalistów w danej dziedzinie, którzy przez cały czas sprawują opiekę mentorską nad olimpijczykami.

Z przyjemnością przekazujemy wiadomość, że do elitarnego grona olimpijczyków z języka polskiego dołączyły dwie uczennice z klasy 1F: Natalia Jeleń i Julia Rynkowska, ktorych eseje zostały docenione przez profesorów Uniwersytetu Gdańskiego.

Informacje o programie można znaleźć na stronie http://zdolnizpomorza.pomorskie.eu/index.aspx

Szymon Rać triumfatorem Olimpiady Wiedzy o Mediach

Kategoria:

        

Teogoroczny maturzysta, uczestnik kilku olimpiad przedmiotowych - Szymon Rać z klasy 3F, swój start w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach ponownie zakończył spektakularnym sukcesem - został laureatem zawodów ogólnopolskich! Poza zaszczytnym tytułem zdobywcy II miejsca oraz cennymi nagrodami, Szymon otrzymał indeks uprawniający do studiowania dziennikarstwa i komunikacji społecznej na wybranej przez siebie uczelni oraz staż dzienikarski w wybranej redakcji. W trakcie zawodów centralnych, po zakończeniu zamagań konkursowych finaliści uczestniczyli w spotkaniu z dziennikarzami: Filipem Springerem i Filipem Chajzerem, a następnie udali się na zwiedzanie gmachu telewizji przy ul. Woronicza w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy sukcesu Szymonowi i czekamy na następców!

Koncert Talenty Piątki już 24 marca!

Kategoria:

Serdecznie zapraszamy na doroczny koncert "Talenty Piątki", który w tym roku odbędzie się 24 marca, w piątek w auli naszego liceum. Startujemy o godz. 17.30.

Dzień Św. Patryka w V LO

Z okazji dnia św. Patryka Samorząd Uczniowski V LO przygotował małą niespodziankę - na parterze, tuż obok biblioteki pojawiła się koniczynkowa tablica szczęścia.

Więcej o evencie na stronie biblioteki.

Targi Akademia

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego pragnie zainteresować Targami Akademia odbywającymi się na wydziale oraz GRĄ MIEJSKĄ, która może zainteresować uczniów szkół średnich.

Wszelkie informacje znajdziecie Państwo na stronie: http://prawo.ug.edu.pl/media/promowane/64169/gra_miejska i wydarzeniu na facebooku: HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/EVENTS/627804557411840/

Konkurs: KLAPS

KLAPS to ogólnopolski konkurs filmowy organizowany już po raz dziewiąty przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy, skierowany do młodzieży w wieku od 15 do 24 lat. Filmy są oceniane w 4 kategoriach: film fabularny, reportaż, teledysk i animacja.

Utalentowani uczniowie nie przestają zaskakiwać!

Wielkie brawa dla uczniów z VLO, którzy wzięli udział w III Wojewódzkim Konkursie Poezji i Poezji Śpiewanej. Dziesięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły zaśpiewała i wyrecytowała wiersze - od Mickiewicza do Osieckiej. Poziom wykonania obejmował krótszą skalę: od bardzo dobrego do wyśmienitego.
 
Osobne gratulacje należą się Mateuszowi Witkowskiemu z klasy 2d, który zdobył III miejsce w kategorii Poezja Śpiewana. 
 
A oto nasi utalentowani (i odważni) uczniowie: Maria Banach z 1e, Kajetan Dulian z 1a, Kamil Dziubczyk z 1d, Adrian Jarząbek z 1d, Julia Kełpińska z 2d (akompaniował Szymon Greń z 2d), Anna Koczyk z 1e, Maria Miazak z 1e, Przemysław Pietruszewski z 1d, Zuzanna Zembrzuska z 1e.

I miejsce w zawodach komputerowych

5 marca odbyły się XXI Zawody Komputerowe Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Gdyni pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie, Kajetan Dowda-Tchórzewski i Bartosz Kąkol (klasa 2b), zdobyli I miesce drużynowo, natomiast Kajetan Dowda-Tchórzewski zdobył I miejsce indywidualnie w tym konkursie. Opiekunem uczniów był Jarosław Drzeżdżon. Gratulacje!!!

I miejsce w regionie drużyny Odysei Umysłu

Odyseja Umysłu to szczególny konkurs. Kto choć raz był członkiem drużyny lub jej trenerem, nie zapomni tego do końca życia. Śmiech i pomysły, wiara i zwątpienie, szaleństwo i złość. Długa i niełatwa droga do sukcesu, podczas której można poznać się jak łyse konie, nauczyć nowych (dziwnych?) rzeczy i obrzucać do woli "sucharami" (to ostatnie Odyseusze lubią najbardziej!).

Po wygłupach nadchodzi czas na analizę i konstruowanie.  Wyprawy po kartony, farby i kleje. Ćwiczenia dykcji i naukę tańca. Ostrzenie apetytów i... temperowanie własnych zapędów, gdy jeszcze na to pora. Bo nie o zwykłą wygraną Piątkowiczom chodzi, lecz o zwycięstwo w wielkim stylu. Nie zawsze się udaje... jednak tym razem Odyseusze odnieśli sukces stuprocentowy, zajmując I miejsce w eliminacjach regionalnych w Gdańsku. Przed nami finały ogólnopolskie w Gdyni.

Zuzanna Suchcicka uczestniczką kursu American Red Cross Lifeguard.

Kategoria:

Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Zuzanna Suchcicka z klasy 2e jako jedna z dziewięciu osób z całej Polski została zaproszona na Kurs American Red Cross Lifeguard.
Szkolenie odbyło się w Warszawie w dniach 4 – 8.02.2017 r. i składało się z wielogodzinnej części teoretycznej oraz praktycznej. Kurs zakończony został egzaminem, który Zuzanna zaliczyła celująco. Otrzymany certyfikat umożliwi naszej uczennicy pracę w Stanach Zjednoczonych jako pełnoprawny ratownik.

Gratulujemy!

Rozwijaj swoją pasję - spotkania akademickie 2017

Interesuje Ciebie programowanie w LINUXie jako przejaw władzy nad komputerem? A może zastanawiasz się jaką powierzchnię można zrobić z gumy, drutu i papieru? Tej tematyce będą poświęcone najbliższe spotkania akademickie w sobotę 11 marca br. A wiele innych ciekawych problemów, które pomogą rozwinąć Twoją pasję zostanie omówionych w kolejne soboty i tak aż do końca roku szkolnego.