slideshow 1

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Damian Gajcy w etapie okręgowym OWT

Z radością informujemy, że spośród kilkunastu uczestników etapu szkolnego 43. Olimpiady Wiedzy Technicznej - do etapu okręgowego został zakwalifikowany Damian Gajcy z kl. 1b. Sukces ucznia jest tym większy, że osiągnął go już w pierwszej klasie, a przecież w liceum ogólnokształcącym nie ma żadnego przedmiotu przygotowującego wprost do tej olimpiady.

Szkoła to nie tylko nauka ;)

Kategoria:

W związku z przeprowadzanymi w ubiegłym tygodniu w naszej szkole próbnymi maturami, 25 listopada br. klasy I i II zamiast lekcji w ławkach spędziły uroczy, aktywny piątek poza szkołą wraz ze swoimi wychowawcami  :)
Rodzaj atrakcji zależał od zainteresowań i inwencji twórczej uczniów i wychowawców.
I tak np. klasa 1a uczestniczyła w małym kursie samoobrony. Zajęcia poprowadzili instruktorzy Akademickiego Klubu Taekwondo Udar z Politechniki Gdańskiej Krzysztof Kowalski oraz Kajetan Targoński, którzy gości w V LO już kolejny raz.
Kurs miał na celu przekazanie uczestnikom, jak zminimalizować ryzyko ataku czy kradzieży oraz w jaki sposób  wykorzystać swoje atuty w przypadku, gdy ataku nie uda się uniknąć. Podczas treningu trwającego 2,5 godziny uczniowie mieli okazję przećwiczyć przy pomocy specjalistycznych tarcz treningowych zachowanie się i techniki odpierania ataku. Poznali podstawowe zasady obrony - nie wykraczające oczywiście poza zakres obrony koniecznej, której prawne aspekty zostały przez instruktorów dokładnie omówione. Uczniowie poznali podstawy zachowania się i obrony, gdy zaatakowani będą w pozycji stojącej, nauczyli się, jak bezpiecznie upadać i jak poradzić sobie z napastnikiem, gdy zmuszeni będą do obrony z pozycji leżącej, na ziemi. Omówione zostały również moralne aspekty użycia siły podczas samoobrony i wskazane zostały sposoby niesienia niezbędnej pomocy.
Uczniowie klasy 1c zdecydowali się na Fun Arenę i porwali swojego wychowawcę do Escaperooms. Escaperooms to inaczej gry akcji typu escape – wydostań się z pokoju. Gra przeznaczona jest dla grup od 2 do 5 osób. Jedyne, co trzeba zrobić, to wydostać się z zamkniętego pokoju. Grupy miały na to 60 minut. W pokojach umieszczonych było wiele przedmiotów, kodów, ukrytych wskazówek. Wszystko to miało pomóc ekipie w ucieczce. Zabawa zmuszała do intensywnego i kreatywnego myślenia oraz współpracy, bo inaczej .. można było zostać zamkniętym w pokoju na zawsze…;) Szansą na wyjście był mistrz gry, który stale monitorował rozgrywkę i w razie potrzeby służył pomocą drużynie, jeśli utknęła w martwym punkcie. Wszystkim udało się wydostać. Ech ... no cóż w końcu kiedyś trzeba wyjść i wrócić do szkoły ;)
Czekamy na kolejne "wolne" dni :)

I miejsce w Półfinale Wojewódzkim XVII Licealiady Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt

Kategoria:

Z wielką przyjemnością informujemy, że w 30.11.2016r. w Półfinałach Wojewódzkich Mistrzostw w Unihokeju Dziewcząt nasza Reprezentacja zdobyła pierwsze miejsce, pokonując III LO w Sopocie z wynikiem 5:1.  Drużyna dostała się do wojewódzkich finałów, które odbędą się 7.12.2016 roku w Rumii. 

Komu książkę "na" choinkę?

To, co kiedyś było drzewem, stało się 1 grudnia 2016 roku świątecznym drzewkiem.

Do wykonania bibliotecznej choinki zużyliśmy z Łucją Dylewicz z klasy II d, Kacprem Krupą i Marcinem Zydkiem z klasy I c pokaźną ilość „Potopu”, „Chłopów”, „Lalek”, „Słowników ortograficznych” oraz „Makbeta” w przekładzie Stanisława Barańczaka. Instalacja zajęła nam jedną godzinę lekcyjną.

Galeria zdjęć z etapów powstawania książkowej choinki na stronie biblioteki V LO.

Wyniki II etapu Olimpiady Cyfrowej

W tym roku po raz pierwszy rozpoczeła się rywalizacja w Olimpiadzie Cyfrowej. W pierwszym etapie test rozwiązało i uzyskało powyżej 0 punktów aż 1725 osób. Uczestnicy i Uczestniczki zakwalifikowani do II etapu musieli uzyskać na teście minimum 34 punkty. Udało się to 383 osobom. Łączna liczba punktów do zdobycia wyniosła 42,5 pkt. Ze względu na błąd w zapisie w jednym ze zdań w zad. 6 dotyczącym algorytmów, który został zauważony przez uczestników podczas rozwiązywania testu, Komitet olimpiady postanowił nie uwzględniać go podczas oceny zadania i zmniejszyć liczbę punktów do zdobycia za zad. 6 o pół punktu.

Lista osób zakwalifikowanych do II etapu:
Jakub Lewandowski: 38,0
Kajetan Dowda-Tchórzewski: 37,5
Aleksy Gałkowski: 36,5
Sara Ryfczyńska: 36,5
Kinga Piliczewska: 35,0

Wszyscy uczniowie pochodzą z klasy 2b. Opiekunem Olimpiady jest pp. Jarosław Drzeżdżon

Co można zrobić z czterema ryzami papieru A4?

Co można zrobić z czterema ryzami papieru A-4 ?  Można odbić dwa tysiące prac klasowych, podstawić pod nogi stołowe, lub używać w drukarce przez kolejne miesiące. Można też jednak – jak zrobiła to młodzież z klasy 1 f – pobawić się, czyniąc kolejny w V LO happening, czy też prezentowaną tu artystyczną instalację.

Piłkarki ręczne brązowymi medalistkami Mistrzostw Gdańska

Kategoria:

Reprezentacja dziewcząt w piłce ręcznej dzisiaj zdobyła brązowy medal. Długo czekaliśmy na tak wysoki wynik w dziewczęcej piłce ręcznej.

Serdecznie gratulujemy, dziękujemy!!!

Skład reprezentacji:

Katarzyna Janta, Aleksandra Nieciecka,  Karolina Buchnowska, Kinga Kłos, Agnieszka Łuczkowska, Magdalena Nogaj-Brzeska, Maja Hartung oraz Sara Ryfczyńska.

Nagroda w konkursie fotograficznym

" Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć?"

Słowa  Emsta Haasa najlepiej ujęła Weronika Sakowiec z klasy 2A, która zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty - "Wakacje w obiektywie".

Serdeczne gratulacje!

Nagrodzone zdjęcie poniżej:


Camera
NIKON D5200
Focal Length
70mm
Aperture
f/4.5
Exposure
1/320s
ISO
400
 
Camera
NIKON D5200
Focal Length
70mm
Aperture
f/4.5
Exposure
1/320s
ISO
400

Brąz dla badmintonistów

Kategoria:

Wiktor Krasiński, Grzegorz Pozorski oraz Mateusz Kunze w finale wojewódzkim w badmintonie zajęli 3 miejsce.

Gratulujemy!!!

Życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Post it man

Happeningi są w V LO rzeczą zwyczajną. Pewnie dlatego, że nie jest to zwyczajna szkoła. Nadzwyczajna? Na pewno nadzwyczajnie niezwyczajna... 

Post it man - pojawił się w Piątce 22 listopada i równie szybko jak się pojawił, zniknął... Ale zrobił takie wrażenie, że zapamiętamy go na długo.

Zdjęcia i montaż: Marcin Zydek. Dał się udekorować i szokował stoicką postawą: Michał Drabarek. Wymyślił na WOK'u: p. Krzysztof Rześniowiecki. Na zdjęciach uchwyciła: Dorota Bandzmer (usłyszawszy hałas pod biblioteką).

Jeśli podobają Wam się takie niebanalne projekty, udostępniajcie :)

„Lata 20-te, lata 30-te...”

 

„Lata 20-te, lata 30-te...”

Osiemnasty listopada 2016 roku nie był zwyczajnym, pochmurnym i deszczowym dniem. Wręcz przeciwnie; tego wyjatkowego przedpołudnia w budynku V Liceum przy ulicy Polanki 130 zebrały się same znakomitości, reprezentujące nie tylko historię i teraźniejszość edukacji i oświaty tej przepięknej dzielnicy. Edukacja, która dla uczniów i nauczycieli może czasem stać się uciążliwą rutyną przerodziła się w swoje własne święto, tętniła energią, radością, pomysłowością i różnorodnością, o której nawet się niektórym nie śniło. Od dziekanów po przedszkolaki, od naukowców, po sportowców – wszyscy pokazali, że oświata w Oliwie ma nie tylko wybitną przeszłość, ale też rokuje fenomenalnie na przyszłość.

II miejsce w Turnieju " Młoda Krew Ratuje Życie"

Kategoria:

 W dniu 18 listopada 2016 roku w Gdańsku rozdane zostały nagrody za XIII edycję Turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie". W okręgu pomorskim w kategorii najlepsza promocja Honorowego Krwiodawstwa V Liceum Ogólnokształcące otrzymało II miejsce.

Serdecznie dziękujemy Honorowym Dawcom za najcenniejszy dar, jakim jest Wasza Krew. Dziękujemy i liczymy na kontynuację tak wielkiej postawy Honorowego Krwiodawstwa.

Forum Młodych XI 2016

Najbliższe Forum Młodych już 25 listopada. Mamy nadzieję, że jesteście już zarejestrowani!

http://www.ecs.gda.pl/forum_mlodych

 

Wspomnień czar ... spotkanie Maturzystów '51

Kategoria:

To było wyjątkowe spotkanie, dużo wspomnień i wiele wzruszeń.
10 czerwca br. w szkolnej auli gościliśmy naszych Absolwentów, ochodzących 65-lecie matury. Jubileusz obfitował w wiele niespodzianek i wspaniałych występów, a to za sprawą uczniów i wychowawców, którzy dołożyli wszelkich starań by spotkanie na długo pozostało w ich pamięci. Nie mogło zabraknąć tam naszej ekipy TVLO :)
Naszej dziennikarce Oli udało się namówić naszych Absolwentów na wspomnienia przed kamerą. Oj, trochę się działo, trochę się działo  ... ;)

Kto chciałby jeszcze raz rzucić okiem na zdjęcia z wydarzenia zapraszamy na stronę biblioteki.

90 lecie Oświaty w Oliwie

Za nami uroczystość 90-lecia Oświaty Oliwskiej. Edukacja w tej historycznej dzielnicy ma oczywiście starsze korzenie, ale my przenieśliśmy się za pomocą wehikułu czasu do roku 1926, w którym Oliwa stała się częścią Gdańska. Nie sposób wyrazić podziękowań za pełen zaangażowania udział Gości. Mieliśmy za mało czasu, aby wszystkich należycie uhonorować, ale mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie rozpocznie dobrą tradycję wspólnego świętowania i współpracy przy innych okazjach i projektach.

Mamy też nadzieję, że najmłodsi Goście za kilkanaście lat zasilą szeregi naszych uczniów i już jako Piątkowicze, wspomną, że gościli tu kiedyś jako dzielne przedszkolaki ze szkoły Montessori.

Jeszcze raz dziękujemy przybycie, wspólne spędzenie czasu i mamy nadzieję na kolejne spotkania!

Pełna relacja z wydarzenia wraz ze zdjęciami oraz filmami pojawi się w najbliższym tygodniu, a na razie zapraszamy do obejrzenia skromnego spotu przygotowanego w kilka dni przez naszych uczniów