slideshow 1

baner promujacy 70-lecie oraz jubileuszowy konkurs literacki

70-lecie szkoły

Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Uczennic V-go LO !

Kategoria:

W dniu 17 grudnia br. odbyło się uroczyste wręczenie Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
Z przyjemnością informujemy, że  wśród wielu uczniów znalazły się  nasze Uczennice  Izabella Kolmetz z klasy 2 D, Zuzanna Ligier i Julia Wielka z klasy 2 E.


Gratulujemy !

Trójmiejski Konkurs Języka Niemieckiego

Kategoria:

9 stycznia 2014 r. odbędzie się w VLO szkolny etap VI Trómiejskiego Konkursu Języka Niemieckiego. Wszystkich chętnych do udziału w konkursie prosimy o zgłaszanie się do swoich germanistów do dn. 19.12.2014r. 

Akademia ETI w grudniu i styczniu

W najbliższą środę 17 grudnia 2014 r. w godz. 15:30-18:00 w sali NE 235 w nowym budynku Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej odbędą się kolejne zajęcia ETA pt. "Hybrydowa lokalizacja obiektów, technologia radia programowalnego SDR, demonstracja urządzenia nawigacji inercyjnej i SDR w praktyce", które poprowadzi Koło Naukowe CELL.

W styczniu ze względu na koniec semestru PG nie będzie zajęć tematycznych Akademii ETI, organizowanych przez koła PG. Kolejne zajęcia tematyczne odbędą się w ostatnią środę lutego.

Piękne doświadczenie i fascynujące zjawiska

Kategoria:

Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej, Rektorat Politechniki Łódzkiej, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, Łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej zwracają się z prośbą o rozpowszechnienie wśród nauczycieli oraz uczniów następujących informacji:

Konkursy:

  • Piękne doświadczenie , fascynujące wyjaśnienie – fizyka,
  • Piękne doświadczenie , fascynujące wyjaśnienie – chemia.
  • Fascynujące Zjawiska Astronomiczne

Renowacja fortepianiu

Dziękujemy wszystkim Sympatykom Piątki za zainteresowanie naszą inicjatywą renowacji fortepianu, który od lat stoi w auli V LO.

Wszystkich zainteresowanych wsparciem finansowym prosimy o wpłaty na konto Rady Rodziców koniecznie z dopiskiem "renowacja fortepianu".

Rada Rodziców przy V Liceum Ogólnokształcącym ul. Polanki 130, 80-322 Gdańsk
konto: 44 1160 2202 0000 0000 6716 8729

 Istnieje również możliwość dokonania wpłat bezpośrednio w sekretariacie szkoły.

Dziekujemy za wszelkie dotychczasowe wsparcie !

Srebrny medal dla VLO w Mistrzostwach Gdańska w Piłce Ręcznej Chłopców

Kategoria:

 Reprezentacja piłki ręcznej chłopców  wywalczyła tytuł Wicemistrza Gdańskiej Licealiady  oraz zajęła drugie miejsce w półfinale wojewódzkiem w Tczewie.

Noc filmowa

Regulamin nocy filmowej można pobrać w bibliotece V LO.

Przyroda na wyciągnięcie ręki

Kategoria:

Polecamy konkurs na stronę www pt. "Przyroda na wyciągnięcie ręki" - regulamin. VLO brało w nim udział już kilkukrotnie, odnosząc sukcesy - ostatni w ubiegłym r. szk. :) Jest on organizowany przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku pod rymowaną nazwą "Zaproś gości do swej miejscowości".

Mikołajowa Akademia Programowania

Kategoria:

W Dzień Św. Mikołaja zakończyły się zajęcia Akademii Programowania. Kilkunastu uczniów przez 6 tygodni w soboty w godz. 10-13 rozwiązywało problemy algorytmiczne przy użyciu języka C++.

Ogólnopolski Konkurs Informatyczny

Kategoria:

Zapraszam do udziału w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Podczas bieżącej edycji można korzystać z następujących narzędzi i języków: C, C++, C++ Builder, C# Delphi, Lazarus, JBuilder, Builder C++ NetBeans, Eclipse, Turbo Pascal, Visual Basic, Visual C++ W tym roku dodatkowo jeszcze ActionScript pod Adobe Flash.
Zadanie polega na stworzeniu dowolnego programu za pomocą dowolnego narzędzia wymienionego wyżej.
Programy są oceniane w jednej z trzech kategorii:

  • Program edukacyjny
  • Program użytkowy
  • Program rozrywkowy

Fortepian wspomnień

Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

Ma ponad sto lat. Przed wojną stał w jednej z oliwskich rezydencji, w 1945 roku kupił go od Rosjan za butelkę wódki nauczyciel muzyki. Fortepian, który stoi w auli V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, pamięta wiele muzycznych talentów. Niektórzy z nich zyskali rozgłos i sławę. uczniowie fortepian.

Grywała na nim Ewa Pobłocka, która zdobyła V miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w 1980. Na instrumencie ćwiczyli także: nazywany polskim Elvisem Bogusław Wyrobek i Marek Tomaszewski ze słynnego duetu Marek I Wacek. Śpiewała przy nim absolwentka szkoły Irena Jarocka.

Fortepian jest w bardzo złym stanie technicznym i żeby brzmieć jak sto lat temu musi zostać naprawiony. Na tym zależy utalentowanym uczniom, którym instrument służy na co dzień. W akcję ratowania fortepianu włączyli się też nauczyciele i rodzice. Muszą zebrać 7 tys. euro. Są dobrej myśli, że przywrócą fortepian do dawnej świetności.

Oliwską "piątkę" odwiedziła autorka reportażu "Fortepian wspomnień" Anna Rębas.

Czytaj więcej: http://www.radiogdansk.pl/index.php/audycje-rg/dokumenty-i-reportaze/item/19113-fortepian-wspomnien.html

Stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla Macieja Podralskiego !

Kategoria:

Z radością informujemy, że nasz Uczeń Maciej Podralski z klasy 2 E otrzymał Stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Największym osiągnięciem Macieja w roku szkolnym 2013/14 było zdobycie dwóch medali podczas Mistrzostw Europy Kadetów w szermierce - srebrnego indywidualnie oraz brązowego drużynowo. Cieszymy się, że Maciej wspaniale potrafi połączyć naukę z pasją sportową. Sukcesy sportowe i świadectwo z wyróżnieniem są tego najlepszym dowodem.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

Na zdjęciu: Maciej Podralski  - drugi zawodnik od  lewej strony wraz z kolegami i trenerem  brązowej drużyny Mistrzostw Europy Kadetów w szermierce.

Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Uczennic V-go LO !

Kategoria:

Z przyjemnością informujemy, iż uchwałą Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 2 grudnia br. nasze Uczennice Barbara Boether z klasy 3 F, Izabella Kolmetz z klasy 2 D oraz Zuzanna Ligier i Julia Wielka z klasy 2 E otrzymały Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na rok szkolny 2014/2015 !!!

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy !

Na zdjęciu: Iza, Julia i Zuzanna ze zwycięskim pucharem za II miejsce w Światowym Finale Odysei Umysłu