slideshow 1

Porozumienie pomiędzy UG a V LO podpisane

6 października br. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim reprezentowanym przez JM Rektora UG, dr hab. Jerzego Gwizdałę, profesora nadzwyczajnego a V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, reprezentowanym przez Dyrektor Elżbietę Piszczek w obecności Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Anny Machnikowskiej, profesora nadzwyczajnego. Podpisanie porozumienia miało miejsce w gabinecie JM Rektora UG.

Listopad z dreszczykiem

Biblioteka V LO na Otrzęsinach była, widziała, nawet zdjęcia robiła... musicie chwilę poczekać aż kadry z Wami w roli głównej wyskoczą z aparatu.

W zamian za zdjęcia domagam się udziału w akcji Listopad z drrrreszczykiem...

Rysujecie na lekcjach? Po lekcjach? Nieważne gdzie i kiedy? Stwórzcie grafikę okładki do wybranej książki z gatunku grozy i przynieście do biblio. Opowiadania E.A. Poe, Frankenstein, Wywiad z wampirem, Dr Jekyll i mr Hyde, Mechaniczna Pomarańcza... to tylko niektóre z książek z drrrreszczykiem, którze czekają na Wasze pomysły. Mam nadzieję, że efekty Waszej rysowniczej pracy trafią później do Stefana (i nie tylko).

Książki z drrreszczykiem (i ja) czekamy na Was przez cały najbliższy tydzień w bibliotece V LO - najlepiej do środy!

Chrzest I klas!

Kategoria:

Piątek 21 X, godz. 14:30 Otrzęsiny klas pierwszych!

Uroczystość Dnia Edukacji - Żeromy rozdane!

Dnia 13 października odbyła się w naszej szkole gala Oskarowa (nazwana Żeromy 2016), w trakcie której uczniowie klasy 2A w imieniu wszystkich Piątkowiczów chcieli wywołać uśmiech na twarzach swoich Nauczycieli, nominując ich w 15 zabawnych kategoriach. Można było między innymi poznać Nauczycieli - Pogromców Nieuków, Nauczycieli – Mistrzów Lekcji Niekonwencjonalnych czy Nauczycieli z Artystyczną Duszą. Galę uświetnił występ znanego wirtuoza V LO – Marcina Wieczorka z klasy 3A, który pokazał, jak się wykonuje utwory muzyczne, płynąc łodzią podwodną. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Maciej Lubiejewski złożył życzenia dla wszystkich nauczycieli w imieniu uczniów naszej szkoły.

  

 
Camera
NIKON D5200
Focal Length
18mm
Aperture
f/3.5
Exposure
1/60s
ISO
500

 

Afera kryminalna 2016

Od czwartku do niedzieli na Pomorzu szaleje Afera Kryminalna. W dniach 20-23 X Gdańsku, Gdyni, Rumi i Wejherowie w wybranych filiach Biblioteki Wojewódzkiej odbywają się spotkania z pisarzami, dyskusje, gry i zabawy. Trzeba być czujnym, ponieważ na niektóre z nich obowiązują zapisy.
 
Dokładny program znajdziecie na stronie biblioteki.
Szczegółów należy też szukać w Dzienniku Bałtyckim.

Apel poświęcony pamięci Andrzeja Wajdy

 

Życie jest jak nudna sztuka w teatrze, ale nie warto się spieszyć
z wychodzeniem przed nieuniknionym końcem spektaklu

Andrzej Wajda

W poniedziałek uczciliśmy pamięć wielkiego twórcy polskiego kina – Andrzeja Wajdy. Podczas apelu uczniowie z klas 1a, 1d, 1e, 2b i 2d przypomnieli najważniejsze działa reżysera, a także słowa Wajdy, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Code Week EU

Kategoria:

Grupa uczniów z klasy 2B od poniedziałku uczestniczy w warsztatach z programowania w ramach projektu Code Week EU. Uczniowie codziennie od poniedziałku do piątku spotykają się z liderami projektu - praktykami, którzy na co dzień tworzą strony internetowe lub aplikacje dla firm. W sobotę natomiast będą mogli spotkać się osobami, które zaprezentują sposoby autoprezentacji i prezentacji samego projektu.

I etap OI rozpoczęty!

Punktualnie o północy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęły się zawody I stopnia XXIV Olimpiady Informatycznej. Zadania można znaleźć w serwisie SIO2. Zawody potrwają do 14 listopada. Powodzenia!

Tegoroczne zadania wydają się łatwiejsze niż ubiegłoroczne. Zadanie reprezentacje różnicowe uczeń klasy mfi powinien zrobić przynajmniej na 40 punktów. Użyty wzór ciągu pojawił się w książce matematycznej napisanej przez wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego, Elementary Theory of Numbers.

Rysunek z zadania Flappy Bird

Cykl otwartych spotkań z IT

W ramach Akademi ETI, w środę 26 pażdziernika zostanie zainaugurowany kolejny semestr comiesięcznych spotkań z elektroniką, telekomunikacją i automatyką, które dla uczniów naszej szkoły prowadzą studenci kół naukowych Wydziału ETI PG. Pierwsze zajęcia odbędą się w środę 26 października 2016 r. w sali NE 235 nowego budynku Wydziału ETI PG. Poprowadzi je koło naukowe CELL. Ich tematem będzie: "Praktyczna implementacja systemów radiokomunikacyjnych".

Wakacje w obiektywie

Rozpoczęła się już ósma edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Wakacje w obiektywie". Regulamin w załączniku. Cel konkursu jest dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Zdjęcia należy nadsyłać do 21.10.2016 r.

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej

Etap szkolny Olimpiady Lingwistyki Matematycznej odbędzie się we wtorek 25 października 2016 w godzinach: 8:00 - 10:00 (prosimy o przybycie 10 minut wcześniej) miejsce: aula szkolna.

Szkolnym opiekunem olimpiady jest pp. Marzena Maj. Osoby zainteresowane olimpiadą proszone są o kontaktowanie się ze szkolnym opiekunem tej olimpiady.

Strona internetowa olimpiady

I Olimpiada Cyfrowa

Do 8 listopada trwa rejestracja uczestników i uczestniczek do pierwszej w Polsce Olimpiady Cyfrowej. To konkurs interdyscyplinarny, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, sprawdzający kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Jego organizatorem jest Fundacja Nowoczesna Polska. Laureat(ka) pierwszego miejsca otrzyma indeks prestiżowej warszawskiej uczelni - Collegium Civitas, która oferuje szerokie spektrum kształcenia w nowoczesnych zawodach związanych z komunikacją i biznesem. Collegium Civitas objęło główny patronat merytoryczny nad olimpiadą.

Osoby, które są zainteresowane Olimpiadą Cyfrową, proszone są o zgłoszenie się do pp. Jarosław Drzeżdżona (najlepiej poprzez kontakt elektroniczny - email).

Konkurs: Oddal to!

Konkurs na najlepszą pracę wykorzystującą zdjęcie zrobione aplikacją „Oddal to” poruszające tematykę profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia, wolnego od używek pt. „Oddal to” jest organizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny, z siedzibą przy ul. Targowej 65 w Warszawie, zwany dalej Organizatorem, we współpracy z Polskim Towarzystwem Higienicznym, z siedzibą przy ulicy Karowej 31 w Warszawie.
Zadaniem w konkursie jest zrobienie zdjęcia przy pomocy aplikacji „Oddal to” lub pracy wykorzystującej takie zdjęcia (np. kolaż zdjęć, historia z wykorzystaniem zdjęć, infografika, animacja itp.), które ukazują czynniki szkodliwe dla zdrowia i promuje w ten sposób zdrowy styl życia.

Przygotowaną pracę w wersji elektronicznej zapisanej na nośniku cyfrowym (płyta CD, DVD, pamięć flash), należy przesłać do siedziby Głównego Inspektora Sanitarnego w terminie do 31 października 2016 r. z dopiskiem na kopercie "Konkurs Oddal to".
Do wygrania nagrody dla szkoły o łącznej wartości 20 000 zł!.

Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku zaprasza do udziału w konkursie pt. "Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV", skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu są Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Warszawie oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Szczegóły w pliku.