slideshow 1

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Kacper Raikowski Stypendystą Prezesa Rady Ministrów!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Kacper Raikowski z klasy III c został Stypendystą Prezesa Rady Ministrów. W roku szkolnym 2016/2017 uzyskał najwyższą w szkole średnią ocen: 6,00 oraz osiągnął 100% frekwencję.

Uroczystość wręczenia Stypendium odbyła się 27 listopada 2017 r.  w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

"Młoda krew ratuje życie"

W dniu 9 grudnia 2017 r. w Filharmonii Bałtyckiej odbyła się Gala organizowana przez Polski Czerowny Krzyż poświęcona akcji Honorowego Krwiodawstwa.
Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża Pani Aleksandra Nazar została wyróżniona Odznaką Honorową PCK IV stopnia oraz otrzymała medal PCK. Na Jej ręce złożono puchar dla V Liceum Ogólnokształcącego za zajęcie II miejsca w XIV Edycji Turnieju "Młoda krew ratuje życie" w roku szkolnym 2016/2017. Serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim krwiodawcom, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Uczniowie VLO w II etapie Olimpiady z Języka Angielskiego

Kategoria:

Z przyjemnością informujemy, że do etapu okręgowego Olimpiady z Języka Angielskiego
zakwalifikowali się: Szymon Arabas z klasy 3b, Szymon Trzebiatowski z klasy 3b
oraz Marcin Zydek z klasy 2c.

Opiekunom pani prof. Marzenie Maj i panu prof. Sebastianowi Zmysłowskiemu i ich podopiecznym życzymy dalszej owocnej współpracy i trzymamy kciuki za naszych uczniów podczas II etapu, który odbędzie się w styczniu 2018r.

Aleksander Szlęzak na uroczystej gali NBP w Warszawie

Kategoria:

Aleksander Szlęzak, uczeń klasy 1D - Laureat XVI edycji Konkursu na pracę pisemną, organizowanego przez Narodowy Bank Polski, otrzymał wyróżnienie podczas uroczystej Gali Konkursu.
Gala odbyła się 8 grudnia w Warszawie w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Honorowy Patronat nad Konkursem sprawuje Minister Edukacji Narodowej, natomiast patronem internetowym jest Plagiat.pl.

Jest to ogromny sukces, ponieważ spośród wielu setek uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w Konkursie, tylko sześciu z całej Polski zostało zaproszonych na uroczystość jako Laureaci.

Jako, że Aleksander był jedynym uczniem z naszego okręgu, na Galę zaproszona została również Pani Marzena Tymoszuk, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku.

Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie pracy pisemnej, w której odpowiedzieć musieli na pytanie konkursowe: "Czy wzrost PKB w danym kraju oznacza wzrost dobrobytu i poprawę jakości życia obywateli?"  Nasz uczeń przedstawił pracę w formie gry planszowej pt."Społeczny dobrobyt"

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Złoto i srebro dla Reprezentacji VLO w Mikołajkowych Sztafetach Pływackich !

Kategoria:

Z przyjemnością informujemy, że w Mikołajkowych Sztafetach Pływackich, organizowanych 6 grudnia br. przez XV LO w Gdańsku, nasze Reprezentacje stanęły na podium, podobnie jak w roku ubiegłym. Dziewczęta w składzie: Zuzanna Suchcicka (3e), Karolina Zamarripa (2e), Wikoria Szumska (2f) i Agata Wysokińska (1c) wywalczyły srebrny medal.  Natomiast nasi chłopcy: Mateusz Molga (3b), Piotr Tomczyk (3c), Maciej Sorbian (2a) oraz Maciej Welz (1b) wywalczyli złoto !
Czas sztafety dziewcząt to 2.14,34 s. a czas, który dał I miejsce sztafecie chłopców to 1.53,48 s.

Ponadto mogliśmy wystawić  dwie dodatkowe sztafety "pk" czyli poza konkurencją. Ilość chętnych do udziału w zawodach co roku jest większa niż ilość miejsc startowych. Jednak dzięki uprzejmości organizatora czyli XV-go LO w Gdańsku, w zawodach mogło wziąć udział więcej uczniów naszej szkoły. Start dał szansę innym zawodnikom na udział w imprezie, sprawdzenia się na dystansie 50m stylem dowolnym i być może wzięcia udziału w rywalzacji o medale w przyszłym roku szkolnym. Wszystkie cztery sztafety spisały się na medal !
Druga sztafeta dziewcząt to: Agnieszka Gawrońska (2c), Katarzyna Mania (2a), Aleksandra Wójcikowska (1c) oraz Daria Lemmle (1c). Natomiast w skład drugiej sztafety chłopców weszli: Michał Trzciński (2b, Konstantin Panov (2b), Adam Żarnowski (1b) i Wojciech Sołtys (1c).

Wszystkim Reprezentantkom i Reprezentantom dziękujemy za udział w rywalizacji sztafet pływackich, dostarczone emocje oraz wspaniałą promocję VLO.
Szczególne podziękowania kierujemy do tegorocznych maturzystów, którzy po raz ostatni reprezentowali naszą szkołę w pływaniu czyli Zuzanna Suchcicka, Mateusz Molga i Piotr Tomczyk.
Medalistom gratulujemy sukcesu, a maturzystom życzymy, aby podobnie jak na pływalni z łatwością pokonali dystans od pierwszego do ostatniego egzaminu maturalnego.

Zespół Nauczycieli Wychowania Fizycznego

więcej zdjęć z zawodów tutaj

IV msc. w Finale Wojewódzkim w Unihokeju Dziewcząt

 

Wielkim sukcesem nasza Reprezentacja zakończyła Finał Wojewódzki w Unihokeju Dziewcząt, który odbył się 29.11.2017 roku w Gdyni podczas gry z "każdy z każdym" wywalczyła IV miejsce.

Wywiad z panią prof. Małgorzatą Twarowską

Dnia 14 listopada miałem ogromny zaszczyt przeprowadzić wywiad-wspomnienie z panią prof. Małgorzatą Twarowską, niegdysiejszą koleżanką z pokoju nauczycielskiego, nauczycielką fizyki i oczywiście inicjatorką Talentów Piątki. W oprawie nobliwej auli, z naszym odrestaurownym instrumentem w tle, przy obecności kamer TVLO wspominaliśmy początki talentów w latach 90-tych i ich rozwój i kontynuację juz w nowym wieku:) Nie zbarakło anegdot, ważnych momentów i refleksji nad niezbędnością sztuki w życiu człowieka. Wywiad ukaże się na stronie V LO jeszcze przed Koncertem w marcu 2018 roku. 

Wywiad został przeprowadzony z inicjatwy p. prof. Anety Lechman, z udziałem uczniów z TV LO: Marcina Zydka z IIc, Karoliny Leżuchowskiej oraz Jakuba Hebla z Ib. Prace przed wywiadem koordynowała Małgorzata Wendt z III f.

Krzysztof Rześniowiecki

Julia Franceson nominowana do nagrody Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych

Julia Franceson z klasy 2E obdarzona rozlicznymi talentami,ujmującą osobowością oraz umiejętnością pozyskiwania ludzi do ambitnych zadań i szlachetnych idei, została nominowana do zaszczytnej nagrody Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych! To wyróżnienie także dla naszej szkoły, dlatego warto oddawać głosy na jej kandydaturę. Głosować można na stronie Dziennika Bałtyckiego, na Facebooku i smsowo.Szczegóły

http://www.dziennikbaltycki.pl/plebiscyt/karta/julia-franceson,41046,171...

Olimpiada Wiedzy o Mediach

Kategoria:

Z wielką przyjmnścią zawiadamiamy, że Monika Kaczorowska z klasy 2f awansowała do okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach, który odbędzie się 15 grudnia br. Gratulujemy serdecznie tego sukcesu i trzymamy kciuki za powodzenie w nadchodzących zmaganiach olimpijskich.

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

21 listopada 2017 r. uczestnicy drugiej edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej (a wśród nich uczniowie naszej szkoły: Małgorzata Wendt, Łucja Dylewicz, Marcin Zydek i Aleksy Gałkowski) zmierzyli się trudnymi zadaniami etapu szkolnego. Poziom zdających był tak wysoki, że dwukrotnie podwyższono próg wyników, dopuszczających do kolejnego etapu. Mimo że Małgorzata Wendt - uczennica klasy 3F uzyskała wymaganą liczbę punktów i wyprzedziła sześciuset pozostałych uczestników, ostatecznie nie awansowała do kolejnego etapu. Gratulujemy znakomitego wyniku w olimpiadzie i liczymy na to, że Małgosia (oraz inni Piątkowi kinomaniacy) zwiążą swoją przyszłość z kinem.

Awans do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

Kategoria:

Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy, że Kamila Bonarska i Wiktoria Szumska z klasy 2f awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Zbliżoną, bardzo wysoką punktację z testu, składającego się głównie z pytań z zakresu prawa rodzinnego, uzyskały dwie inne uczennice uniwersyteckiej klasy humanistycznej: Dominika Firyn i Paulina Potaczało. W zawodach pierwszego stopnia w skali całego kraju wzięło udział ponad 3000 uczniów, dlatego organizatorzy dopuścili do zawodów okręgowych OWoR tylko jedną drużynę ze szkoły. Warto dodać, że decyzją Komitetu Głównego zawody okręgowe dla regionu pomorskiego odbędą się w Piątce w lutym 2018 roku.

Trzymamy kciuki za kolejny sukces Kamili i Wiktorii.

Kuchenne rewolucje klasy 2 F

 

24 listopada 2017 r. klasa 2 F wzięła udział w nietypowych warsztatach - lepienia pierogów. Gościnność właściciela restauracji "Swojski smak", ojca jednej z uczennic - Julii Szemplińskiej, sprawiła, że uczniowie klasy humanistycznej mogli poznać tajniki przygotowania tradycyjnego polskiego dania. Była to też okazja, żeby zasmakować przyjemności wspólnej pracy, a po wszystkim rozkoszować się smakiem swoich wyrobów i spędzić fantastyczne chwile w popularnej gdańskiej restauracji. 

Aleksander Szlęzak laureatem XVI edycji Konkursu NBP

Kategoria:

Z wielką dumą informujemy, że uczeń klasy 1D  Aleksander Szlęzak został laureatem XVI edycji konkursu na pracę pisemną Narodowego Banku Polskiego.  Uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 8 grudnia w siedzibie NBP&nbsp

PODZIĘKOWANIA DLA REPREZENTACJI CHŁOPCÓW W UNIHOKEJU

Kategoria:

   Podziękowania dla Reprezentacji Chłopców w Unihokeju, którzy podczas Mistrzostw Miasta Gdańska Szkół Ponadgimnazjalnych w dniu 6 listopada 2017 roku rozegrali mecze jednak Reprezentacji nie udało się wywalczyć wyjścia z grupy. Bardzo dziękujemy za wielkie zaangażowanie, postawę sportową i godne reprezentowanie szkoły podczas zawodów.