slideshow 1

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wywiad z Panią prof. Małgorzatą Twarowską, inicjatorką i koordynatorką Talentów Piątki w latach 1995-2000

Kategoria:

Talenty Piątki mają już ponad 20 lat!
Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy to pani prof. Małgorzata Twarowska, wieloletni nauczyciel fizyki VLO, zainicjowała w Piątce artystyczną imprezę, która od tamtej pory jest stałym punktem kalendarza każdego roku szkolnego. Od ponad dwóch dekad możemy pochwalić się niesłabnącym zainteresowaniem  Talentami wśród uczniów, absolwentów i sympatyków Piątki.
Jeśli jesteście ciekawi, co działo się 20 lat temu w szkolnej auli oraz jak wyglądało muzyczne wydarzenie od kulis, zapraszamy do obejrzenia wywiadu z panią prof. Małgorzatą Twarowską, w którym wykorzystano archiwalne nagrania z Talentów z lat 90-tych i z roku 2000. Wywiad zainicjowała i zaaranżowała pani prof. Aneta Lechman.

Dzień otwarty w V LO

W poniedziałek 26 marca 2018 w godzinach 9:30 - 12:30

Drzwi Otwarte V LO

Zajrzyjcie do nas!

Paulina Sokólska awansowała do finału Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!!!

Kategoria:

Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku nie zabraknie reprezentanta Piątki w zawodach centralnych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Świetny wynik na etapie okręgowym uzyskała Paulina Sokólska z 3e, co dało jej wysoką lokatę na krajowej liście rankingowej i awans do finału. Pomyślny start w zawodach centralnych oznacza zwolnienie z matury z języka polskiego z wynikiem 100%. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny sukces olimpijski, a także życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych!

Chcemy również pogratulować dwóm innym Olimpijkom: Zosi Jujce z 3c i Marysi Zaporowicz z 1e bardzo wysokiego wyniku. Niewiele zabrakło do pełni szczęścia. Wszystkim uczestnikom olimpiady dziękujemy za wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie do zawodów. Kolejna szansa dla tegorocznych uczestników za rok! 

Monika Kaczorowska laureatką Olimpiady Wiedzy o Mediach!

Kategoria:

Z ogromną satysfakcją zawiadamiamy, że Monika Kaczorowska z klasy 2f została laureatką Olimpiady Wiedzy o Mediach. Finałowe zawody odbyły się w dniach 16-18 marca br. na Uniwersytecie Warszawskim. Poza zaszczytnym wyróżnieniem Monika otrzymała indeks uprawniający do studiowania dziennikarstwa na wybranej uczelni.

"Profesor z Tabalugą" czyli nagroda z okazji Jubileuszu 20-lecia Talentów Piątki dla Pana prof. Krzysztofa Rześniowieckiego

Kategoria:

Ach, co to był za wieczór! Pełen niespodzianek i zwrotów akcji, a mowa o Talentach Piątki 2018, imprezy, która odbyła się 16 marca 2018r. już po raz 23 w murach naszej szkoły (news podsumowujący wydarzenie niebawem).
W związku z tym, że Talenty przekroczyły już dwudziestkę, organizatory tegorocznej uroczystości postanowili zorganizować umowne 20-lecie tej wyjątkowej muzycznej i tanecznej imprezy. Z okazji Jubileuszu postanowiono wyróżnić i podziękować wyjątkowej osobie, która niewątpliwie zalicza się do grona wybitnych osobowości VLO i jest z całą pewnością Talentem Piątki. Mowa o Panu Profesorze Krzysztofie Rześniowieckim, bardzo lubianym i popularnym nauczycielu i pedagogu szkolnym.
Prezent czyli obraz, a właściwie nie bójmy się tego słowa, "dzieło", przygotowane przez uczennice klasy 2c Annę Czepil i Julię Naczke pt. "Profesor z Tabalugą", zostało uroczyście wręczone w imieniu całej społeczności szkolnej przez jedną z autorek, Julię Naczke. Prace nad prezentem trwały wiele tygodni. Organizatorom udało się utrzymać niespodziankę w tajemnicy niemalże do ostatniej chwili.  Z przyjemnością, za zgodą Pana profesora, prezentujemy pracę Ani i Julii, na naszej internetowej stronie.


Warto przypomnieć, że pan Krzysztof Rześniowiecki to absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni i Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej na Uniwersytecie Gdańskim. W VLO pracuje od 1993 r. Początkowo w Piątce był nauczycielem plastyki, a obecnie jest pedagogiem szkolnym i nauczycielem wiedzy o kulturze.
Przez wiele lat prowadził program Odysei Umysłu. Jest licencjonowanym trenerem Odysei. Dwukrotnie grupy pod opieką pana Krzysztofa Rześniowieckiego zdobywały laury w Światowych Finałach Odysei w USA (2002 r. - Kolorado, 2007 r. - Michigan), kilkukrotnie na Eurofestiwalach Odysei.

Erasmus+

Kategoria:

W dniu 15 marca br. na zaproszenie pani prof. Magdaleny Bajków, gościliśmy w naszej szkole nauczycieli z Otto-Hahn-Schule w Hamburgu. Po bardzo serdecznym powitaniu przez Panią dyrektor Elżbietę Piszczek i oprowadzeniu po szkole Frau Nicole Bartel, Herr Martin Bruck, pani prof. Magdalena Bajków i pan prof. Jerzy Majewski zabrali się do pracy, której owocem było wypełnienie wniosku o przystąpienie do obustronnego projektu w ramach programu Erasmus+.

 

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to od września 2018 rozpoczniemy realizację projektu: "Faces of the Past - re-imagining the European history of Gdansk and Hamburg"
Trzymajcie kciuki!

Podziękowania dla sponsorów uroczystości "20-lecia Talentów Piątki"

Kategoria:

 Serdecznie dziękujemy sponsorom uroczystości "20-lecia Talentów Piątki", która odbyła się 16 marca 2018r., a byli nimi:
Miasto Gdańsk
, Rada Rodziców przy VLO i Fundusz Młodzieżowy

Dziękujemy Pani dyrektor za wygospodarowanie środków finansowych z budżetu, wszystkim sponsorm
za wszelkie wsparcie i możliwość przygotowania Jubileuszu
z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego.

Organizator uroczystości
V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

                             

 

 

 

 

 

 

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS TŁUMACZENIOWY Translation Master - Wielki sukces Błażeja Raszyńskiego

Kategoria:

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym uczeń klasy 2a Błażej Raszyński zdobył II miejsce w finale I Ogólnopolskiego Konkursu "Translation Master", który odbył się w III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku.

Błażej podczas święta dzielnicy Viva Oliwa 2017.
Foto: Dorota Drzewińska- Bandzmer

Brązowy medal Mistrzostw Gdańska dla Siatkarek VLO!

Kategoria:

Jest! Ponad dwadzieścia lat czekaliśmy na medal Mistrzostw Gdańska w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Marzenie spełniło się 13.03.2018 r., kiedy to w finale Licealiady spotkały się cztery najlepsze zespoły wyłonione we wcześniejszych wieloetapowych rozgrywkach. Nasza reprezentacja w składzie: Kornelia Kłopecka 3c (kapitan), Magdalena Pęda 3a, Justyna Dąbrowska 3d, Agnieszka Alszko 3e, Zofia Nawrot 3e, Adrianna Skrzypek 3e, Wiktoria Groth 2d, Kaja Kłopecka 1e oraz Maja Kłopecka 1e (wsparła nas również Aneta Opala 1a) walczyła z ogromnym zaangażowaniem, poświęceniem oraz pasją zostawiając na boisku całe serce, a zdarzało się, że i zdrowie. O zdobyciu brązowego medalu zadecydował ostatni mecz tegorocznej Licealiady V LO - II LO zakończony pewnym zwycięstwem naszej drużyny 2:0.

Sukces w eliminacjach regionalnych Odysei Umysłu 2018

Regionalne zmagania obu drużyn Odysei Umysłu zakończyły się pełnym sukcesem - Piątka znów jest w finałach Ogólnopolskich! Występy Odyseuszy można będzie obejrzeć w weekend 24-25 marca w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. 

Gratulujemy i trzymamy kciuki za obie drużyny!

Problem V: Nieziemska Miejscówka

Anna Koczyk IIe, Jan Bogdziewicz IIb, Jakub Flik Ib, Kajetan Dulian IIa, Cezary Walkiewicz Ie

Problem III: Bajdokument - prawie prawda

Maja Leczkowska Id, Katarzyna Ściborska Ia, Olaf Bukowski Ic, Michał Kozioł Id, Kacper Krupa IIc, Piotr Pohl Id, Jan Sachse Id

Przy okazji przedstawiamy nowego przedstawiciela VLO składu sędziowskiego Odysei Umysłu - na zdjęciu p. prof. Aneta Lechman, przyłapana aparatem trenera obu drużyn podczas przypadkowego spotkania w dniu występów.

Wyróżnienia w konkursie międzynarodowym!

Kategoria:

Z przyjemnością informujemy, że dwie uczennice klasy 1 d, Jagoda Falc i Olga Wiszniewska otrzymały wyróżnienia w międzynarodowym konkursie plastycznym "Inne Spojrzenie".  Zadaniem młodych artystów w tej edycji konkursu, było wyobrażenie plastyczne naszej Ziemi, czyli Błękitnej Planety. Konkurs jest rokrocznie organizowany przez Ognisko Pracy Twórczej w Sosnowcu, a w tym roku nadesłano na niego około trzech tysięcy prac z całego świata. Naszym uzdolnionym uczennicom serdecznie gratulujemy!

Klasy 1a i 1b na Lodowisku Miejskim

Klasy 1a i 1b wraz z opiekunami wybrały się w środę 28 II na swoje lekcje wychowania fizycznego nie na Salę Gimnastyczną VLO im. Janusza Sidły przy ul. Liczmańskiego, ale na Lodowisko Miejskie na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. Gratulujemy pomysłu i realizacji, zwłaszcza tym, którzy praktycznie debiutowali na lodzie tego dnia :)

Spotkanie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy Rodziców na spotkanie z wychowawcami oraz pozostałymi nauczycielami dnia 7 marca (środa) o godzinie 17.00

Sukcesy uczniów V LO - Olimpiada Języka Angielskiego i Konkurs "Translation Master"

Kategoria:

Z wielką przyjemnością informujemy, iż uczeń klasy III B, Szymon Arabas zakwalifikował się do ogólnopolskiego finału 42. Olimpiady Języka Angielskiego. 

Finał odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia br. w Poznaniu, gdzie Szymon zmierzy się z 60 innymi zawodnikami z całego kraju.